niedziela, 17 lutego 2013

Sok, nektar i napój- czyli co pić?Zawsze uważałam, że nektar jest najlepszy, bo przecież "nektar to napój bogów" i zawiera kawałki owoców. Nie wiem, jak zawitało to do mojej głowy. I nie wiem, gdzie to usłyszałam. Ale teraz już wiem, że to nie prawda.

Sok jest tym, co wyciskamy z owoców (sok bezpośredni). Nierozcieńczony. Kropka. Może być z miąższem  może być bez. Ale jeśli coś się nazywa sokiem to nie ma dodanej wody (chyba, że sok jest odtworzony z zagęszczonego soku, wtedy woda może zostać dodana, ale w takiej ilości, w jakiej została odparowana). Niestety do soku można dodawać cukier, ale na opakowaniu musi być o tym informacja (gdy producent chce sok dosłodzić, max 150g/l) lub nie (do 15g/l w celu korekcji kwaśnego smaku). Na szczęście soki gruszkowe i winogronowe dosładzane być nie mogą wcale, gdyż zawierają naturalny cukier. Do soku może zostać dodany kwas cytrynowy, witaminy i składniki mineralne.

Nektar natomiast jest sokiem (pośrednim lub bezpośrednim) rozcieńczonym wodą (25-99% soku). W zależności od rodzaju owocu, z jakiego zrobiony jest sok, określona jest minimalna zawartość soku w nektarze. I tak dla porzeczek, cytryny i bananów to 25%, dla śliwek, agrestu i żurawin 30%, dla wiśni 35%, dla malin, truskawek, czereśni i jeżyn 40%, a dla jabłek, gruszek pomarańczy, brzoskwiń i grejpfrutów to 50%. W nektarach możemy znaleźć stosunkowo dużo cukru- nawet 20%! Może on być zastąpiony innymi substancjami słodzącymi, Nie dodaje się do nektarów konserwantów, sztucznych aromatów i barwników.

Troszkę inaczej jest z napojami... 

Napoje zawierają 0 do 20% soku, często smak i zapach pochodzi ze sztucznych dodatków, mogą zawierać, i najczęściej zawierają, konserwanty.

Warto czytać etykiety, dzięki temu dowiemy się, co tak naprawdę jest w środku (każdego produktu).Pamiętajcie, ze soki są nie tylko z owoców- zachęcam do soków buraczkowych, marchewkowych...

I jeszcze jedno- jeśli na opakowaniu soku lub nektaru widzisz "nie zawiera konserwantów" to pamiętaj, że nie jest to informacja, którą warto się kierować- tańszy sok/ nektar na półce obok również nie będzie ich zawierał.

Oczywiście, sok najlepiej wycisnąć samemu i od razu wypić!

Pozdrawiam!
Asia


Bibliografia:
http://www.odzywianie.info.pl/przydatne-informacje/artykuly/art,Sok-nektar-napoj-czym-sie-roznia.html
Sok, nektar czy napój?  "Wiedza i Jakość" (nr 4(16)/2009)
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/Sok-nektar-napoj-czym-sie-roznia-jak-wybrac-zdrowy-sok_35286.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz